601D556F150FL2
Mfr.Part #
601D556F150FL2
Description
CAP ALUM 55UF 150V AXIAL
Capacitance :
55μF
Voltage - Rated :
150V
Voltage - Rated DC :
150V
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.625Diax2.125L 15.88mmx53.98mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
-10% +50%
Axial, Can
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Axial
Polar
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
21 Weeks
Length :
53.975mm
Max Operating Temperature :
105°C
Polarity :
Polar
Datasheets
601D556F150FL2
Vishay / Sprague 601D556F150FL2
601D 55μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.625Diax2.125L 15.88mmx53.98mm -55°C~105°C Polar Axial, Can