601D407G015FE2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
601D407G015FE2
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 400UF 15V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Max Operating Temperature :
105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Bulk
Length :
28.575mm
Mount :
Through Hole
Capacitance :
400μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
15V
Size / Dimension :
0.625Diax1.125L 15.88mmx28.58mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Polarity :
Polar
Package / Case :
Axial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Series :
601D
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
601D407G015FE2
Vishay / Sprague 601D407G015FE2
601D 400μF Capacitor Bulk Through Hole 0.625Diax1.125L 15.88mmx28.58mm -55°C~105°C Polar Axial, Can