601D198G020HL2
Mfr.Part #
601D198G020HL2
Description
CAP ALUM 1900UF 20V AXIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
1900μF
Length :
53.975mm
Size / Dimension :
0.875Diax2.125L 22.22mmx53.98mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
20V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
49 Weeks
Datasheets
601D198G020HL2
Vishay / Sprague 601D198G020HL2
601D 1900μF Capacitor Bulk Through Hole 0.875Diax2.125L 22.22mmx53.98mm -55°C~105°C Polar Axial, Can