601D128F030GE1
Mfr.Part #
601D128F030GE1
Description
CAP ALUM 1200UF 30V AXIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1200μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.750Diax1.125L 19.05mmx28.58mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
30V
GENERAL PURPOSE
Published :
Tolerance :
-10% +50%
Factory Lead Time :
6 Weeks
Length :
28.575mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Datasheets
601D128F030GE1
Vishay / Sprague 601D128F030GE1
601D 1200μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.750Diax1.125L 19.05mmx28.58mm -55°C~105°C Polar Axial, Can