6.3YK100MEFC5X11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6.3YK100MEFC5X11
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
162mA @ 10kHz
Polarization :
Polar
Capacitance :
100μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
135mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
6.3V
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Series :
YK
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Datasheets
6.3YK100MEFC5X11
Rubycon 6.3YK100MEFC5X11
YK 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can