6.3YK1000MEFC8X11.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6.3YK1000MEFC8X11.5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Series :
YK
Ripple Current @ Low Frequency :
590mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitance :
1000µF
Ripple Current @ High Frequency :
708mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
6.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Rubycon 6.3YK1000MEFC8X11.5
YK 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can