561RKE501EE5R0KA23
Mfr.Part #
561RKE501EE5R0KA23
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyschlag/Draloric
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.0PF 500V RADIAL
Ceramic Capacitors
Series :
Cera-Mite 561R
Lead Style :
Straight
Voltage - Rated :
500V
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Capacitance :
5pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Disc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
561RKE501EE5R0KA23
Cera-Mite 561R 5pF 500V Ceramic Capacitor ±10% -55°C~105°C Through Hole Radial, Disc
561RKE501EE5R0KA23 Overview
561RKE501EE5R0KA23 Features
561RKE501EE5R0KA23 Applications
There are a lot of Vishay Cera-Mite
561RKE501EE5R0KA23 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Manufacturer related products
    CAP CER 1000PF 6KV Z5U RADIAL
    CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
    CAP CER 10000PF 3KV Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 400VAC Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 2KV Y5V RADIAL