561R10TCCQ20BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
561R10TCCQ20BA
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyschlag/Draloric
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 20PF 1KV NP0 RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Through Hole
Dielectric :
C0G
Lead Pitch :
6.4008mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Style :
Straight
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Series :
Cera-Mite 561R
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.252 6.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Low Dissipation Factor
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.291Dia 7.40mm
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Diameter :
510 µm
Height Seated (Max) :
0.417 10.58mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
20pF
Dissipation Factor :
0.1 %
Max Operating Temperature :
105°C
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Straight
Packaging :
Bulk
Datasheets
561R10TCCQ20BA
Cera-Mite 561R 20pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.291Dia 7.40mm -55°C~105°C Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
561R10TCCQ20BA Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.291Dia 7.40mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
561R10TCCQ20BA Features
a size/dimension of 0.291Dia 7.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV
561R10TCCQ20BA Applications
There are a lot of Vishay Cera-Mite
561R10TCCQ20BA applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 1000PF 6KV Z5U RADIAL
    CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
    CAP CER 10000PF 3KV Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 400VAC Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 2KV Y5V RADIAL