561R10TCCQ10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
561R10TCCQ10
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyschlag/Draloric
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 1KV NP0 RADIAL
Stock
955
In Stock :
955
Manufacturer :
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Multilayer :
No
Voltage - Rated AC :
1kV
Thickness :
4mm
Mount :
PCB, Radial, Through Hole
Series :
Cera-Mite 561R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
6.4mm
Capacitance :
10pF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Diameter :
510 µm
Published :
2007
Lead Pitch :
6.4mm
Feature :
Low Dissipation Factor
Package / Case :
Radial, Disc
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
0.1 %
Voltage - Rated DC :
1kV
Contact Plating :
Tin
Voltage :
1kV
Composition :
Ceramic
Depth :
4mm
Lead Spacing :
0.252 6.40mm
Lead Length :
29mm
REACH SVHC :
Unknown
Number of Pins :
2
Termination :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Lead Style :
Straight
Dielectric :
C0G
Height Seated (Max) :
0.377 9.58mm
Size / Dimension :
0.252Dia 6.40mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
561R10TCCQ10
Introducing Ceramic Capacitors Vishay BC Components/Beyschlag/Draloric 561R10TCCQ10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Disc, Mounting Type:Through Hole, Voltage:1kV, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, 561R10TCCQ10 pinout, 561R10TCCQ10 datasheet PDF, 561R10TCCQ10 amp .Beyond Ceramic Capacitors Vishay BC Components/Beyschlag/Draloric 561R10TCCQ10 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay BC Components/Beyschlag/Draloric 561R10TCCQ10
Cera-Mite 561R 10pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.252Dia 6.40mm -55°C~105°C 2 Terminations Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 1000PF 6KV Z5U RADIAL
    CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
    CAP CER 10000PF 3KV Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 400VAC Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 2KV Y5V RADIAL