561RC0GBA102EG500J
Mfr.Part #
561RC0GBA102EG500J
Description
CAP CER 50PF 1KV NP0 RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Size / Dimension :
0.488Dia 12.40mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Capacitance :
50pF
Datasheets
561RC0GBA102EG500J
Cera-Mite 561R 50pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.488Dia 12.40mm -55°C~105°C Through Hole Radial, Disc
561RC0GBA102EG500J Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.488Dia 12.40mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
561RC0GBA102EG500J Features
a size/dimension of 0.488Dia 12.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
561RC0GBA102EG500J Applications
There are a lot of Vishay Cera-Mite
561RC0GBA102EG500J applications of ceramic capacitors.
Manufacturer related products
    CAP CER 1000PF 6KV Z5U RADIAL
    CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
    CAP CER 10000PF 3KV Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 400VAC Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 2KV Y5V RADIAL