561R10TSQ30RE
Mfr.Part #
561R10TSQ30RE
Description
CAP CER 30PF 1KV U2J RADIAL
Size / Dimension :
0.290Dia 7.37mm
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.429 10.90mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
5mm
Termination :
Radial
Contact Plating :
Tin
Feature :
Low Dissipation Factor
Tolerance :
±10%
Published :
Lead/Base Style :
Capacitance :
30pF
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Radial, Disc
Max Operating Temperature :
105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Dielectric :
U2J
Series :
Cera-Mite 561R
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
U2J
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Datasheets
561R10TSQ30RE
Cera-Mite 561R 30pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.290Dia 7.37mm -55°C~105°C Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
561R10TSQ30RE Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.290Dia 7.37mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is U2J.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
561R10TSQ30RE Features
a size/dimension of 0.290Dia 7.37mm
with U2J being the highest temperature coefficient
561R10TSQ30RE Applications
There are a lot of Vishay Cera-Mite
561R10TSQ30RE applications of ceramic capacitors.
Manufacturer related products
    CAP CER 1000PF 6KV Z5U RADIAL
    CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
    CAP CER 10000PF 3KV Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 400VAC Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 2KV Y5V RADIAL