561R10TCCQ56TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
561R10TCCQ56TR
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyschlag/Draloric
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 1KV NP0 RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial, Disc
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric :
C0G
Composition :
Ceramic
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.566 14.38mm
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.441Dia 11.20mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Lead Spacing :
0.252 6.40mm
Depth :
4mm
Termination :
Radial
Feature :
Low Dissipation Factor
Mount :
Through Hole
Series :
Cera-Mite 561R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Pitch :
5mm
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Lead Diameter :
640 μm
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size Code :
Length :
11.2mm
Capacitance :
56pF
Datasheets
561R10TCCQ56TR
Cera-Mite 561R 56pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.441Dia 11.20mm -55°C~105°C 2 Terminations Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
561R10TCCQ56TR Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.441Dia 11.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5mm.
561R10TCCQ56TR Features
a size/dimension of 0.441Dia 11.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
561R10TCCQ56TR Applications
There are a lot of Vishay Cera-Mite
561R10TCCQ56TR applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 1000PF 6KV Z5U RADIAL
    CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
    CAP CER 10000PF 3KV Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 400VAC Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 2KV Y5V RADIAL