55SDP30-01-1-AJS
Mfr.Part #
55SDP30-01-1-AJS
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 2-12POS 200MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Index Stops :
Adjustable
Product Status :
Active
Voltage - Rated DC :
30V
Angle of Throw :
30°
Contact Finish :
Silver
Number of Pins :
12
Termination :
PC Pin
Number of Poles per Deck :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Plating :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
200mA AC/DC
Current Rating :
200mA
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Number of Positions :
2 ~ 12
Contact Style :
Shorting
RoHS :
Compliant
Series :
55
Features :
Shaft and Panel Sealed
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Number of Decks :
1
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Mount :
Panel, Through Hole
Package :
Bulk
Circuit per Deck :
SP12T
Voltage Rating (AC) :
115 V
Termination Style :
PC Pin
Panel Cutout Dimensions :
Actuator Length :
9.53mm
Voltage - Rated AC :
115V
Voltage Rating (DC) :
30 V
Depth Behind Panel :
13.51mm
Operating Force :
2.520 ~ 5.401gfm
Voltage Rating - DC :
30V
Base Product Number :
55SDP30
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage Rating - AC :
115V
Index Angle :
30 °
Datasheets
55SDP30-01-1-AJS
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"