55SD30-01-2-AJN
Mfr.Part #
55SD30-01-2-AJN
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 2-6POS 200MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Voltage Rating - DC :
30V
DC Voltage Rating (Max) :
30
Number of Poles per Deck :
2
Contact Plating :
Silver
Package :
Bulk
Brand :
Grayhill
Base Product Number :
55SD30
Lamp Type :
Features :
Shaft and Panel Sealed
Mount :
Panel
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Voltage Rating - AC :
115V
Actuator Style :
Flatted Shaft
Contact Style :
Non-Shorting
Contact Finish :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated AC :
115V
AC Voltage Rating (Max) :
115
Index Angle :
30 °
Actuator Length :
9.53mm
Product Type :
Rotary Switches
Current Rating (Amps) :
200mA AC/DC
Index Stops :
Adjustable
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Depth Behind Panel :
16.13mm
Product Status :
Active
Operating Force :
2.520 ~ 5.401gfm
Pin Count :
12
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Depth (mm) :
12.7(mm)
Angle of Throw :
Voltage - Rated DC :
30V
Number of Positions :
2 ~ 6
Illumination Type :
Not Required
Published :
Series :
55
Subcategory :
Switches
Product Category :
Rotary Switches
Product Height (mm) :
32.01(mm)
Current Rating (Max) :
0.2(A)
Contact Material :
Brass
Circuit per Deck :
DP6T
Termination Style :
Solder Lug
Total # of Positions :
6
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Panel Cutout Dimensions :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Type :
PC Pins
RoHS :
Details
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Termination :
Solder
Actuator Material :
Zinc Die Cast
Grayhill
Current Rating :
200mA
Illumination Color :
Pole Throw Configuration :
DP6T
Number of Decks :
1
Datasheets
55SD30-01-2-AJN
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"