55SDP30-01-1-AJN
Mfr.Part #
55SDP30-01-1-AJN
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 2-12POS 200MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Features :
Shaft and Panel Sealed
Number of Decks :
1
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Positions :
2 ~ 12
Package :
Bulk
Actuator Length :
9.53mm
Current Rating :
200mA
Mount :
Panel, Through Hole
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Operating Force :
2.520 ~ 5.401gfm
Series :
55
Termination Style :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth Behind Panel :
13.51mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Number of Poles per Deck :
1
Number of Pins :
12
Panel Cutout Dimensions :
Index Stops :
Adjustable
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Published :
Base Product Number :
55SDP30
Current Rating (Amps) :
200mA AC/DC
Product Status :
Active
Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated DC :
30V
Voltage Rating - AC :
115V
Circuit per Deck :
SP12T
Angle of Throw :
30°
Termination :
PC Pin
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Material :
Brass
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Style :
Non-Shorting
Index Angle :
30 °
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Silver
Voltage Rating - DC :
30V
Datasheets
55SDP30-01-1-AJN
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"