550C283M200FP2H
Mfr.Part #
550C283M200FP2H
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 28000UF 20% 200V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
5.937 150.80mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Size / Dimension :
3.500Dia 88.90mm
Capacitance :
28000μF
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
550C
Datasheets
550C283M200FP2H
550C 28000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.500Dia 88.90mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals