550C162T300EC1BS
Mfr.Part #
550C162T300EC1BS
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 1600UF 300V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
1600μF
Diameter :
44.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Termination :
Screw
Terminal Shape :
Binding Post
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Leakage Current :
2.078mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
105.542mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Height Seated (Max) :
4.187 106.35mm
Size / Dimension :
1.750Dia 44.45mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
2520mA
Lead Pitch :
19mm
Lead Spacing :
0.750 19.05mm
ECCN Code :
EAR99
ESR :
77.2 mΩ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
10000 hours
Voltage - Rated DC :
300V
Mounting Feature :
Stud Mount
Surface Mount :
No
Tolerance :
-10% +50%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Pitch :
19.05mm
Series :
550C
Datasheets
550C162T300EC1BS
550C 1600μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2520mA 1.750Dia 44.45mm -40°C~105°C Polar 19mm Radial, Can - Screw Terminals