53D153F016HJ6
Mfr.Part #
53D153F016HJ6
Description
CAP ALUM 15000UF 16V AXIAL
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage - Rated :
16V
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
41.7068mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Tolerance :
-10% +50%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
0.886Diax1.642L 22.50mmx41.70mm
Capacitance :
15000µF
Datasheets
53D153F016HJ6
53D 15000μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.886Diax1.642L 22.50mmx41.70mm -40°C~85°C Polar Axial, Can