53D101F450JS6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
53D101F450JS6
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 450V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
53D
Package / Case :
Axial, Can
Voltage - Rated :
450V
Size / Dimension :
1.012Diax3.142L 25.70mmx79.80mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
1000 hours
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Mount :
Through Hole
Length :
79.8068mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
-10% +50%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
100μF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
53D101F450JS6
53D 100μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 1.012Diax3.142L 25.70mmx79.80mm -40°C~85°C Polar Axial, Can