53D103G050JT7
Mfr.Part #
53D103G050JT7
Description
CAP ALUM 10000UF 50V AXIAL
Stock
43
In Stock :
43
Polar
Published :
2016
Tolerance :
-10% +75%
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
10000µF
Length :
92.5068mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
Axial
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
1.012Diax3.642L 25.70mmx92.50mm
Datasheets
53D103G050JT7
Vishay / Sprague 53D103G050JT7
53D 10000μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 1.012Diax3.642L 25.70mmx92.50mm -40°C~85°C Polar Axial, Can