51S30-01-1-12N
Mfr.Part #
51S30-01-1-12N
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Circuit per Deck :
SP12T
Pbfree Code :
yes
Contact Style :
Non-Shorting
Body Height :
13.64 mm
Contact Plating :
Voltage Rating - DC :
28V
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Number of Pins :
12
HTS Code :
Voltage Rating - AC :
115V
Number of Positions :
12
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Voltage - Rated AC :
115V
Actuator Length :
9.53mm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Switch Function :
SP12T
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Feature :
Voltage - Rated DC :
28V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Voltage Rating (DC) :
28 V
Voltage Rating (AC) :
115 V
Depth Behind Panel :
18.77mm
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Current Rating :
200mA
Datasheets
51S30-01-1-12N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"