51S30-01-1-11N
Mfr.Part #
51S30-01-1-11N
Description
SWITCH ROTARY 11POS 150MA 115V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Grayhill
Published :
Contact Material :
Metal
Voltage Rating - DC :
28V
Circuit per Deck :
SP11T
ROTARY SWITCH
Pole Throw Configuration :
SP11T
Number of Positions :
11
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Center Contact Plating :
Panel
Actuator Material :
Stainless Steel
RoHS Compliant
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Voltage - Rated AC :
115V
Bushing Length :
0.25 inch
Voltage Rating - AC :
115V
Subcategory :
Switches
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Contact Resistance :
0.02mOhm
Panel Mount
Mounting :
Panel Mount
Brand :
Grayhill
Product Type :
Rotary Switches
Pbfree Code :
yes
Lamp Type :
Actuator Length :
9.53mm
Illumination Color :
Insulation Resistance :
Voltage - Rated DC :
28V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Number of Decks :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Terminal Length :
0.153 inch
Bushing Diameter :
0.25 inch
Center Contact Material :
PRECIOUS METAL ALLOY
No
Radiation Hardening :
No
RoHS :
Details
LATCHED
End Contact Material :
Brass
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Base/Housing Material :
Thermoset
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Product Category :
Rotary Switches
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Body Height :
12.82 mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Contact Style :
Non-Shorting
30 °
Terminal Material :
Brass
Depth Behind Panel :
18.77mm
Contact Plating :
Gold
Bushing Type :
Termination :
Solder
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Current Rating :
200mA
Contact Finish :
Datasheets
51S30-01-1-11N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"