51S30-01-1-10N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51S30-01-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Circuit per Deck :
SP10T
Body Height :
12.82 mm
HTS Code :
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Number of Poles per Deck :
1
Switch Action :
LATCHED
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Lamp Type :
Index Angle :
30 °
Termination :
Solder
Terminal Length :
0.153 inch
Voltage Rating (AC) :
115 V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Length :
14.27mm
Illumination Color :
Insulation Resistance :
Reach Compliance Code :
Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Brand :
Grayhill
Mount :
Panel
Contact Material :
Metal
Bushing Length :
0.25 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Termination Type :
Solder
Switch Function :
SP10T
Voltage - Rated AC :
115V
Radiation Hardening :
No
Depth Behind Panel :
18.77mm
Bushing Diameter :
0.25 inch
JESD-609 Code :
e4
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish :
Gold
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Product Category :
Rotary Switches
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Voltage Rating - AC :
115V
End Contact Material :
Brass
Index Stops :
FIXED
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Current Rating :
200mA
Center Contact Material :
PRECIOUS METAL ALLOY
Package :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Max Current Rating :
200mA
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage - Rated DC :
28V
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Features :
Shaft and Panel Sealed
Subcategory :
Switches
Housing Material :
Thermoset
Surface Mount :
No
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
RoHS :
Compliant
Contact Resistance :
0.02mOhm
Product Status :
Active
Base Product Number :
51S30
Actuator Length :
9.53mm
Depth :
14.27mm
Number of Positions :
10
Number of Decks :
1
Product Type :
Rotary Switches
Actuator Material :
Stainless Steel
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Center Contact Plating :
Pbfree Code :
yes
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Mounting Type :
Panel Mount
Bushing Type :
Series :
51
Contact Style :
Non-Shorting
Throw Configuration :
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Number of Switch Sections :
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Terminal Material :
Brass
Grayhill
Feature :
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating (DC) :
28 V
Angle of Throw :
30°
Datasheets
51S30-01-1-10N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"