51S30-01-1-11S
Mfr.Part #
51S30-01-1-11S
Description
SWITCH ROTARY 11POS 150MA 115V
Product Category :
Terminal Length :
0.153 inch
Circuit per Deck :
SP11T
ECCN Code :
EAR99
Illumination Color :
Bushing Type :
Contact Material :
Metal
Lamp Type :
Bushing Length :
0.25 inch
Switch Function :
SP11T
Number of Positions :
11
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Product Category :
Rotary Switches
Voltage Rating - AC :
115V
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Center Contact Material :
PRECIOUS METAL ALLOY
Contact Finish :
Gold
Bushing Diameter :
0.25 inch
Solder Lug
Grayhill
Voltage Rating - DC :
28V
Product Type :
Rotary Switches
Contact Style :
Shorting
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Brand :
Grayhill
Actuator Length :
9.53mm
Product Status :
Active
Subcategory :
Switches
Body Height :
16.71 mm
Current Rating :
200mA
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
LATCHED
Actuator Material :
Stainless Steel
51S30
Radiation Hardening :
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
End Contact Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Depth Behind Panel :
18.77mm
Center Contact Plating :
Gold
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Package :
Bulk
Insulation Resistance :
No
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Contact Resistance :
0.02mOhm
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Insulation Material :
THERMOSET 94V-0
Terminal Material :
Brass
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Voltage - Rated AC :
115V
Datasheets
51S30-01-1-11S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"