51S22-01-1-13S
Mfr.Part #
51S22-01-1-13S
Description
SWITCH ROTARY 13POS 150MA 115V
Voltage Rating - AC :
115V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Current Rating :
200mA
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Body Height :
12.82 mm
Contact Style :
Shorting
Circuit per Deck :
SP13T
Voltage - Rated AC :
115V
Actuator Length :
9.53mm
Depth Behind Panel :
18.77mm
Voltage - Rated DC :
28V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Voltage Rating - DC :
28V
Number of Positions :
13
Switch Function :
SP13T
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Rotary Switches
Published :
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Datasheets
51S22-01-1-13S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"