51S22-01-1-11N
Mfr.Part #
51S22-01-1-11N
Description
SWITCH ROTARY 11POS 150MA 115V
Contact Style :
Non-Shorting
e4
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Depth Behind Panel :
18.77mm
Actuator Length :
9.53mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Max Voltage Rating (AC) :
220V
HTS Code :
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
1 (Unlimited)
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Current Rating :
200mA
Voltage Rating - DC :
28V
Body Height :
12.82 mm
Features :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Number of Positions :
11
Voltage - Rated DC :
28V
Circuit per Deck :
SP11T
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Switch Function :
SP11T
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Body Length or Diameter :
14.27 mm
FIXED
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Datasheets
51S22-01-1-11N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"