51S22-01-1-10N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51S22-01-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Body Height :
12.82 mm
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Surface Mount :
No
Product Type :
Rotary Switches
Features :
Shaft and Panel Sealed
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage Rating (AC) :
115 V
Index Stops :
FIXED
Termination Style :
Solder Lug
Number of Poles per Deck :
1
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Radiation Hardening :
No
Angle of Throw :
22.5°
Illumination Color :
Switch Function :
SP10T
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Product Category :
Rotary Switches
Depth Behind Panel :
18.77mm
Contact Style :
Non-Shorting
Sealing :
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Termination :
Solder
Switch Action :
LATCHED
Contact Material :
Metal
Voltage Rating - AC :
115V
Series :
51
Termination Type :
Solder
Package :
Bulk
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Base Product Number :
51S22
Index Angle :
22.5 °
Number of Switch Sections :
1
Mount :
Panel
Voltage Rating (DC) :
28 V
Product Status :
Active
Voltage - Rated AC :
115V
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Actuator Length :
9.53mm
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Contact Plating :
Gold
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
RoHS :
Details
Number of Decks :
HTS Code :
Circuit per Deck :
SP10T
Number of Positions :
10
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Subcategory :
Switches
Current Rating :
200mA
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Throw Configuration :
Brand :
Grayhill
Grayhill
Lamp Type :
Voltage - Rated DC :
28V
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
51S22-01-1-10N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"