51K553-200N5
Mfr.Part #
51K553-200N5
Description
CONN BNC JACK STR 50OHM SOLDER
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Lockwasher, 1 Nut
Connector Style :
BNC
Reliability :
COMMERCIAL
Feature :
Extended Insulation
Contact Termination :
Solder Cup
White Bronze
Body Depth :
0.433 inch
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Resistance :
51.553kOhm
Frequency (Max) :
10GHz
Voltage - Rated :
400V
Shield Termination :
Solder
Impedance :
50Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
51K553-200N5
Rosenberger 51K553-200N5
Jack, Female Socket Bayonet Lock 50Ohm Bulk BNC Solder Cup 1 Port Polypropylene (PP) -55°C~155°C
51K553-200N5 Overview
The device resistance should be maintained within the range of 51.553kOhm.This product is packaged in a Jack, Female Socket box.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.There are 1 ports available for managing a variety of tasks on this device.In many ways, it is more powerful due to its Extended Insulation feature.This device operates at a temperature of -55°C~155°C.