51K507-802N5
Mfr.Part #
51K507-802N5
Description
CONN BNC JACK STR 50OHM CRIMP
Frequency (Max) :
10GHz
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Impedance :
50Ohm
Resistance :
51.507kOhm
Includes :
5 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Lockwasher, 1 Nut
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Coupling Type :
Threaded
1
Cable Group :
RG-174A, 188A, 316
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage - Rated :
400V
Datasheets
51K507-802N5
Rosenberger 51K507-802N5
Jack, Female Socket Bayonet Lock 50Ohm Bulk BNC Crimp 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~155°C
51K507-802N5 Overview
In general, the device resistance should be kept within the range of 51.507kOhm.Packaging for this item is Jack, Female Socket.Panel Mount is the type of mounting for the device.To package the product, a Bulk case is used.The device has 1 ports for managing a variety of tasks.It operates at an operating temperature of -55°C~155°C.