51K504-200N5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51K504-200N5
Manufacturer
Rosenberger
Description
CONN BNC JACK STR 50OHM SOLDER
Stock
95
In Stock :
95
Manufacturer :
Rosenberger
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Body Material :
Brass
RoHS Status :
RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
1
Feature :
Extended Insulation
Connector Style :
BNC
Contact Style :
COAX
Housing Color :
Silver
Mounting Option 1 :
LOCKING
Center Contact Plating :
Gold
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Lockwasher, 1 Nut
Published :
2008
Body Finish :
White Bronze
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
400V
Packaging :
Bulk
Mating Cycles :
500
Frequency (Max) :
10GHz
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Number of Ports :
1
Body Depth :
0.433 inch
Impedance :
50Ohm
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
13 Weeks
Connector Type :
Jack, Female Socket
ECCN Code :
EAR99
Contact Termination :
Solder Cup
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Shield Termination :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount
Reliability :
COMMERCIAL
Resistance :
51.504kOhm
Datasheets
51K504-200N5
Rosenberger 51K504-200N5
Jack, Female Socket Bayonet Lock 50Ohm Bulk BNC Solder Cup 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~155°C
51K504-200N5 Overview
It is recommended to keep the device resistance within the range of 51.504kOhm.The connector type Jack, Female Socket refers to the connector type.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It features 1 ports for managing a variety of tasks.Its Extended Insulation feature renders it more powerful in many ways.The device runs in -55°C~155°C Operating Temperature.