51CBT30-01B12S
Mfr.Part #
51CBT30-01B12S
Base Product Number :
51CBT30
Panel Cutout Dimensions :
Voltage Rating - AC :
115V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Actuator Type :
Screwdriver Slot
RoHS :
Details
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Material :
Metal
Grayhill
Termination :
Solder
Features :
Process Sealed
Depth Behind Panel :
18.77mm
Number of Positions :
12
Mount :
Panel
Illumination Color :
Feature :
Process Sealed
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage - Rated DC :
28V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Rotary Switches
Throw Configuration :
SP12T
Lamp Type :
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Actuator Length :
3.18mm
Datasheets
51CBT30-01B12S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"