51CB30-01B12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51CB30-01B12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY MILITARY W/O PANEL
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Type :
Rotary Switches
Angle of Throw :
30°
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Circuit per Deck :
SP12T
Number of Decks :
1
Lamp Type :
Number of Positions :
12
Depth Behind Panel :
18.77mm
Actuator Type :
Screwdriver Slot
Brand :
Grayhill
Subcategory :
Switches
Index Stops :
FIXED
Termination Style :
Solder Lug
Voltage - Rated AC :
115V
Actuator Length :
3.18mm
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Voltage - Rated DC :
28V
RoHS :
Details
Voltage Rating - AC :
115V
Illumination Color :
Contact Material :
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
51
Contact Finish :
Gold
Voltage Rating - DC :
28V
Grayhill
Factory Lead Time :
16 Weeks
Base Product Number :
51CB30
Product Category :
Rotary Switches
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions :
Number of Poles per Deck :
1
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Features :
Datasheets
51CB30-01B12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"