51A30-01-1-12N
Mfr.Part #
51A30-01-1-12N
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Solder Lug
Orientation :
Straight
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Material :
Metal
Product Length (mm) :
16 Weeks
Base/Housing Material :
Thermoset
EAR99
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Depth Behind Panel :
18.77mm
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Product Depth (mm) :
Compliant
Contact Resistance :
10MOhm
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Style :
30°
Terminal Type :
e4
Actuator Style :
Flatted Shaft
AC Voltage Rating (Max) :
220
DC Voltage Rating (Max) :
28
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Contact Plating :
Gold
Index Stops :
Continuous
Total # of Positions :
12
Housing Material :
Thermoset/N/A
Number of Positions :
12
Body Height :
13.64 mm
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Length :
9.53mm
Gold
Product Height (mm) :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Grayhill
Current Rating (Max) :
0.2(A)
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Contact Style :
Non-Shorting
ROTARY SWITCH
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Voltage Rating - AC :
115V
Published :
Solder
Mounting :
Panel Mount
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Switch Function :
SP12T
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Circuit per Deck :
SP12T
Actuator Material :
Stainless Steel
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Current Rating :
200mA
Voltage - Rated AC :
115V
Termination :
Solder
Illumination Type :
Not Required
Brand :
Grayhill
Pole Throw Configuration :
Datasheets
51A30-01-1-12N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"