51A30-01-1-10N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51A30-01-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Termination :
Solder
Switch Action :
LATCHED
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Contact Finish :
Gold
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
1
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Number of Positions :
10
Number of Switch Sections :
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Termination Type :
Solder
Illumination Color :
Angle of Throw :
30°
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
51
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Circuit per Deck :
SP10T
Current Rating :
200mA
Product Category :
Rotary Switches
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Brand :
Grayhill
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Height :
12.82 mm
Switch Type :
ROTARY SWITCH
RoHS :
Details
Voltage Rating - AC :
115V
Index Angle :
30 °
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Product Type :
Rotary Switches
Surface Mount :
No
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Voltage - Rated AC :
115V
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Contact Material :
Metal
Mount :
Panel
Features :
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Switch Function :
SP10T
Voltage - Rated DC :
28V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Radiation Hardening :
No
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Actuator Length :
9.53mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Depth Behind Panel :
18.77mm
Contact Style :
Non-Shorting
Subcategory :
Switches
Lamp Type :
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Index Stops :
FIXED
Max Voltage Rating (AC) :
220V