51A30-01-1-11N
Mfr.Part #
51A30-01-1-11N
Description
SWITCH ROTARY 11POS 150MA 115V
Solder Lug
Contact Resistance :
10MOhm
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Actuator Material :
Stainless Steel
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Current Rating :
200mA
Other Names :
51A3001111N
Voltage Rating - DC :
28V
Circuit per Deck :
SP11T
Illumination Color :
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Actuator Length :
9.53mm
Active
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Published :
Depth Behind Panel :
18.77mm
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Voltage - Rated AC :
115V
Voltage Rating - AC :
115V
EAR99
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Contact Style :
Non-Shorting
Switch Function :
SP11T
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Body Height :
12.82 mm
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Solder
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Number of Positions :
11
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Orientation :
Straight
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Datasheets
51A30-01-1-11N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"