51A30-01-1-10S
Mfr.Part #
51A30-01-1-10S
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
yes
Published :
Features :
Base Product Number :
51A30
Termination Style :
Solder Lug
Switch Function :
SP10T
JESD-609 Code :
e4
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Voltage - Rated AC :
115V
Depth Behind Panel :
18.77mm
Number of Positions :
10
Actuator Length :
9.53mm
Voltage Rating - AC :
115V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Current Rating :
200mA
Circuit per Deck :
SP10T
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Style :
Shorting
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Voltage - Rated DC :
28V
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Body Height :
12.82 mm
Datasheets
51A30-01-1-10S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"