51A30-01-1-11S
Mfr.Part #
51A30-01-1-11S
Description
SWITCH ROTARY 11POS 150MA 115V
Current Rating :
200mA
Number of Positions :
11
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage - Rated AC :
115V
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Voltage Rating - AC :
115V
Switch Function :
SP11T
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Depth Behind Panel :
18.77mm
Voltage Rating - DC :
28V
Body Height :
12.82 mm
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Circuit per Deck :
SP11T
Contact Style :
Shorting
Actuator Length :
9.53mm
Datasheets
51A30-01-1-11S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"