51952-212LF
Mfr.Part #
51952-212LF
Description
CONN HEADER BLADE PWR 16POS PCB
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Rows :
4
Pitch :
0.100 2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
16
Durability :
200 Cycles
Reliability :
COMMERCIAL
Packaging :
Tray
Body/Shell Style :
Receptacle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Total Number of Contacts :
16
Number of Conductors :
ONE
Insulation Material :
GLASS FILLED THERMOPLASTIC
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Mixed Contacts :
yes
Through Hole
Insertion Force-Max :
.973 N
UL94 V-0
Contact Style :
Hybrid
Termination :
Press-Fit
Black
Reference Standard :
UL
Connector Type :
Header, Male Pins and Blades
Radiation Hardening :
No
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Contact Layout, Typical :
12 Signal, 4 Power
Body Length or Diameter :
1.95 inch
Feature :
Board Lock, Mating Guide
Body Depth :
0.5 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
2500VDC V
Contact Resistance :
20mOhm
Datasheets
51952-212LF
PwrBlade® Series Header, Male Pins and Blades Press-Fit Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 16 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Through Hole