51952-025LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51952-025LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER BLADE PWR 8POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Contact Plating :
Gold
Depth :
14.58mm
Voltage - Rated :
2.5kV
Number of Ports :
1
Gender :
Male
Pitch :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Connector Style :
Blade Power
Length :
77.47mm
Connector Type :
Header, Male Blades
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating :
60A
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Termination :
Solder
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Layout, Typical :
8 Power
Feature :
Mating Guide
Number of Rows :
1
Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
64
Min Operating Temperature :
-20°C
Orientation :
Straight
Number of Contacts :
8
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
PwrBlade®
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
51952-025LF
PwrBlade® Series Header, Male Blades Solder Gold Black 30.0μin 0.76μm 8 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Through Hole