517D478M035FV6AE3
Mfr.Part #
517D478M035FV6AE3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Lead Pitch :
7.493mm
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
35V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.03A @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
2.335A @ 10kHz
Capacitance :
4700µF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current :
2.03A
Datasheets
517D478M035FV6AE3
Vishay / Sprague 517D478M035FV6AE3
517D 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.03A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can