517D477M063DK6AE3
Mfr.Part #
517D477M063DK6AE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
0.8883mA
Ripple Current :
800mA
517D
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
800mA @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated :
63V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
470µF
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.09
Ripple Current @ High Frequency :
1.2A @ 10kHz
Length :
25mm
Terminal Pitch :
5mm
Datasheets
517D477M063DK6AE3
Vishay / Sprague 517D477M063DK6AE3
517D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 800mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can