517D477M050DG6AE3
Mfr.Part #
517D477M050DG6AE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Published :
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
470µF
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
730mA @ 120Hz
Ripple Current :
730mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.705mA
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.1
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
600 µm
Diameter :
12.5mm
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Height :
20mm
Series :
517D
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Weight :
3.97999g
Ripple Current @ High Frequency :
1.095A @ 10kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
517D477M050DG6AE3
Vishay / Sprague 517D477M050DG6AE3
517D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 730mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can