517D477M016CC6AE3
Mfr.Part #
517D477M016CC6AE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
16V
ROHS3 Compliant
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
Tan Delta :
0.18
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
395mA
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Pitch :
5mm
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current @ High Frequency :
592.5mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
395mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
0.2256mA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
470µF
Datasheets
517D477M016CC6AE3
Vishay / Sprague 517D477M016CC6AE3
517D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 395mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can