517D475M035JA6AE3
Mfr.Part #
517D475M035JA6AE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Tolerance :
±20%
Termination :
Radial
Leakage Current :
0.004935mA
Diameter :
5mm
Length :
11mm
Contact Plating :
Tin
Lead Pitch :
2.0066mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
54mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Weight :
440.012948mg
517D
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
35V
Capacitance :
4.7μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
27mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.13
Ripple Current :
27mA
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
517D475M035JA6AE3
Vishay / Sprague 517D475M035JA6AE3
517D 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 27mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can