517D226M100BB6AE3
Mfr.Part #
517D226M100BB6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Leakage Current :
0.066mA
Ripple Current @ Low Frequency :
115mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Published :
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
517D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
115mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
8mm
Length :
11.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
230mA @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Capacitance :
22µF
Terminal Pitch :
3.5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.08
Datasheets
517D226M100BB6AE3
Vishay / Sprague 517D226M100BB6AE3
517D 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 115mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can