51752-026LF
Mfr.Part #
51752-026LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT BLADE PWR 26POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Layout, Typical :
24 Signal, 2 Power
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Number of Positions :
26
Max Operating Temperature :
105°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Press-Fit
Number of Positions Loaded :
12
Orientation :
Straight
Mount :
Through Hole
Pitch :
0.100 2.54mm
Connector Style :
Blade Power
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Feature :
Guide Pin
Depth :
11.94mm
Packaging :
Tray
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Ports :
1
Gender :
FEMALE
Min Operating Temperature :
-20°C
Series :
PwrBlade®
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Black
Length :
44.45mm
Number of Terminations :
40
Mounting Type :
Through Hole
Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Rows :
4
Datasheets
51752-026LF
PwrBlade® Series Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets Press-Fit Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 26 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Through Hole