51750-028LF
Mfr.Part #
51750-028LF
Description
CONN RCPT BLADE PWR 28POS PCB
Specialized
Depth :
11.94mm
Min Operating Temperature :
-20°C
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Feature :
Guide Pin
Pitch :
0.100 2.54mm
Termination :
Press-Fit
Number of Positions :
28
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Orientation :
Straight
Number of Terminations :
56
Contact Layout, Typical :
24 Signal, 4 Power
Length :
57.15mm
Max Operating Temperature :
105°C
Radiation Hardening :
No
All
Datasheets
51750-028LF
PwrBlade® Series Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets Press-Fit Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 28 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -20°C~105°C Tray Through Hole