516D476M063MM7BE3
Mfr.Part #
516D476M063MM7BE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V AXIAL
Capacitance :
47μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Ripple Current @ High Frequency :
320mA @ 10kHz
Length :
16mm
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.08883mA
Ripple Current :
160mA
Voltage - Rated :
63V
Axial, Can
Packing Method :
TR
Ripple Current @ Low Frequency :
160mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.08
Diameter :
8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
516D476M063MM7BE3
516D 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 160mA 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can