516D337M025MN6AE3
Mfr.Part #
516D337M025MN6AE3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V AXIAL
Diameter :
8mm
Voltage - Rated DC :
25V
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current :
380mA
Tan Delta :
0.14
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
600 µm
Termination :
Axial
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
570mA @ 10kHz
REACH SVHC :
Unknown
Package / Case :
Axial, Can
Number of Pins :
2
Contact Plating :
Tin
Published :
Weight :
1.700008g
Tolerance :
±20%
Height :
20mm
Capacitance :
330µF
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
380mA @ 120Hz
Datasheets
516D337M025MN6AE3
516D 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 380mA 0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can