516D337M010MM7BE3
Mfr.Part #
516D337M010MM7BE3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V AXIAL
Ripple Current :
300mA
Leakage Current :
0.099mA
Diameter :
8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR
Capacitance :
330µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Contact Plating :
Tin
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Ripple Current @ High Frequency :
450mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
Voltage - Rated :
10V
Through Hole
Termination :
Axial
Length :
16mm
Tan Delta :
0.2
Datasheets
516D337M010MM7BE3
516D 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 300mA 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can